-
a
-
AAU Anastas
-
Rand Abdul Jabbar
-
Raimund Abraham
-
Vito Acconci & Robert Mangurian
-
ACTAR Arquitectura
-
Georges Adilon
-
Saâdane Afif
-
Yollotl Alvarado et Tania Ximena
-
AMID.CERO9
- (Efrén Garcia Grinda & Cristina Diaz Moreno)
-
Andrault & Parat
-
Paul Andreu
-
Ant Farm
-
Aristide Antonas
-
Archi-Tectonics
- (Winka Dubbeldam)
-
Architecture Principe
- (Claude Parent, Paul Virilio)
-
Archizoom Associati
-
Arquitetura Nova
- (Flávio Império, Rodrigo Lefèvre, Sérgio Ferro)
-
Asymptote
-
Atelier Hitoshi Abe
-
Atelier Manferdini
- (Elena Manferdini)
-
Atelier Seraji
-
Kader Attia
-
Avignon-Clouet
haut
-
b
-
BairBalliet
- (Kelly Bair, Kristy Balliet)
-
Daniel Bambagioni
-
Shigeru Ban
-
Gabriele Basilico
-
Ila Bêka et Louise Lemoine
-
Cécile Beau
-
Bernd & Hilla Becher
-
Louidgi Beltrame
-
Daphné Bengoa
-
Déborah Benzaquen
-
Berdaguer & Péjus
- (Christophe Berdaguer, Marie Péjus)
-
Tatiana Bilbao
-
BIOTHING
- (Alisa Andrasek)
-
Pierre Bismuth
-
Black Square
- (direction Maria Giudici)
-
André Bloc
-
Bloom Games
- (Alisa Andrasek, Jose Sanchez)
-
Marinus Boezem
-
Gianfranco Bombaci et Matteo Costanzo
- (2A+P/A)
-
Henri Bony et Léa Mosconi
-
Frédéric Borel
-
Santiago Borja
-
Patrick Bouchain
-
Halida Boughriet
-
Andrea Branzi
-
Alexander Brodsky
-
Ana Buenaventura
-
Bodo Buhl
-
Betty Bui
-
Daniel Buren
-
Pol Bury
haut
-
c
-
Bernard Calet
-
Davide Cascio
-
James Casebere
-
Bertrand Cavalier
-
Cavart
-
Jean-Marc Cerino
-
Laurent Chambert
-
Nidhal Chamekh
-
Chanéac
-
CJ Lim Studio 8 Architects
-
CLOUD 9
- (Enric Ruiz-Geli)
-
Branson Coates
-
Nigel Coates
-
Delphine Coindet
-
Robin Collyer
-
Jordi Colomer
-
Constant
-
Paloma Contreras Lomas
-
Peter Cook
- (Archigram)
-
Coop Himmelb(l)au
haut
-
d
-
Justus Dahinden
-
Riccardo Dalisi
-
François Dallegret
-
Alec de Busschère
-
Guy Debord
-
dECOi
- (Mark Goulthorpe)
-
Neil Denari
-
DENISMERCIER STUDIO
-
Federico Diaz
-
Hernan Diaz Alonso
-
Diller + Scofidio
-
DOGMA
-
Günther Domenig & Eilfried Huth
-
Evan Douglis
-
Peter Downsbrough
-
DR_D
- (Dagmar Richter)
-
Du Besset - Lyon
-
Odette Ducarre
-
dZ0 Architecture
haut
-
e
-
ecoLogicStudio
- (Claudia Pasquero, Marco Poletto)
-
Gilles Ehrmann
-
Peter Eisenman
-
Fons Elders
-
Electronic Shadow
-
Emergent Design
- (Tom Wiscombe)
-
David Georges Emmerich
-
Shuhei Endo
-
Sammy Engramer
-
Frida Escobedo
-
EZCT Architecture & Design Research
haut
-
f
-
Sarah Fauguet & David Cousinard
-
Thom Faulders
-
Didier Fiúza Faustino
-
feminist architecture collaborative
-
Miguel Fernandez de Castro
-
Günther Feuerstein
-
Florencia Pita & Co
-
MARC FORNES & THEVERYMANY™
-
Edouard François, Duncan Lewis & associés
-
Gian Piero Frassinelli
-
Yona Friedman
-
Aurélien Froment
-
Hiromi Fujii
-
Sou Fujimoto Architects
-
Massimiliano Fuksas
haut
-
g
-
Renée Gailhoustet
-
Luca Galofaro
-
Dora Garcia
-
Klaus Gartler & Helmut Rieder
-
Ignacio Gómez de Liaño
-
Günter Günschel
-
François-Xavier Gbré
-
Ludger Gerdes
-
Vittorio Giorgini
-
Mathias Goeritz
-
Dan Graham
-
Rodney Graham
-
Gramazio & Kohler
-
Gramazio & Kohler et Raffaello D'Andrea
-
Michael Graves
-
David Greene
- (Archigram)
-
Griffin Enright Architects
- (Margaret Griffin, John Enright)
-
Gruppo Metamorph
- (Gabriele de Giorgi, Alessandra Muntoni, Marcello Pazzaglini)
-
James Guitet
-
Andreas Gursky
haut
-
h
-
Zaha Hadid
-
Bernhard Hafner
-
Perry Hall
-
Michael Hansmeyer
-
Angela Hareiter
-
Itsuko Hasegawa
-
Haus-Rucker-Co
-
Pascal Häusermann
-
Axel Hütte
-
Susan Hefuna
-
John Hejduk
-
Akihisa Hirata architecture office
-
Hans Hollein
-
Martin Honert
-
Anne Houel
-
Anne Huffschmid et Jan-Holger Hennies
-
Eilfried Huth
haut
-
i
-
IaN+
-
Masahiro Ikeda & Kei’ichie Irie
-
Saba Innab
-
Robert Irwin
-
Junya Ishigami
-
Toyo Ito
haut
-
j
-
Rémy Jacquier
-
Jakob + MacFarlane
-
Jozef Jankovic
-
Mouna Jemal Siala
-
Jones, Partners : Architecture
- (Wes Jones)
-
Damjan Jovanovic
haut
-
k
-
Alberto Kalach
-
Marin Kasimir
-
Tadashi Kawamata
-
Jan Kempenaers
-
Bernard Khoury
-
Axel Kilian
-
Ai Kitahara
-
Mathias Klotz
-
John Knight
-
Lucia Koch
-
Kokkugia
- (Roland Snooks, Robert Stuart-Smith)
-
KOL/MAC
- (Sulan Kolatan & William Mac Donald)
-
Ferda Kolatan - su11 architecture + design
-
Aglaia Konrad
-
Tom Kovac
-
Kengo Kuma
-
Dušan Kuzma
-
Hayoun Kwon
haut
-
l
-
Ugo La Pietra
-
Labdora
- (Peter Macapia)
-
Lacaton & Vassal
-
Bertrand Lamarche
-
Langlands & Bell
-
Laure Tixier et Hervé Rousseau
-
František Lesák
-
Daniel Libeskind
-
Jean-Louis Lotiron & Pernette Perriand-Barsac
-
Antti Lovag
haut
-
m
-
Brigitte Mahlknecht
-
MAIO
- (Guillermo López, Alfredo Lérida, Anna Puigjaner & Maria Charneco)
-
María Mallo
-
Jumana Manna
-
Manthey Kula
-
Fabian Marcaccio
-
Didier Marcel
-
marcosandmarjan
- (Marcos Cruz, Marjan Colletti)
-
Marino Di Teana
-
Ahmed Mater
-
MaterialEcology
- (Neri Oxman)
-
MATSYS
- (Andrew Kudless)
-
Gordon Matta-Clark
-
Vincent Mauger
-
Fatima Mazmouz
-
Lucy McRae
-
Achim Menges
-
Amina Menia
-
Mathieu Mercier
-
Naziha Mestaoui
-
MIASTO
- (Michel Lefebvre, Jan Karczewski, Witold Zandfos)
-
Minimaforms
- (Théodore et Stephen Spyropoulos)
-
Minimaforms (Theo Spyropoulos) et Krzysztof Wodiczko
-
Enric Miralles
-
Liliana Moro
-
Morphosis
- (Thom Mayne)
-
Eric Owen Moss
-
Charlotte Moth
-
Leonel Moura
-
Jacques Moussafir
-
MTL Collective
haut
-
n
-
Naga Studio Architecture
- (Tarek Naga)
-
Stéphanie Nava
-
François Roche New-Territories
- (S/he)
-
Manfredi Nicoletti
-
Taeg Nishimoto
-
Ryue Nishizawa
-
Marcos Novak
-
NOX
- (Lars Spuybroek)
haut
-
o
-
Objectile
- (Bernard Cache, Patrick Beaucé)
-
OBRA
- (Jennifer Lee et Pablo Castro)
-
OCEAN Design Research Association
-
OCEAN UK
-
ODBC
- (Odile Decq, Benoît Cornette)
-
Jason Oddy
-
Emeka Ogboh
-
OMA
- (Rem Koolhaas)
-
ONL [Oosterhuis_ Lénárd]
-
ONYX
-
Open Source Architecture
- (OSA)
-
Driss Ouadahi
haut
-
p
-
P-A-T-T-E-R-N-S
- (Marcelo Spina, Georgina Huljich)
-
Miguel Palma
-
Claude Parent
-
Hèctor Parra Esteve
-
Dario Passi
-
PAUHOF
-
Charles Péré-Lahaille
-
Périphériques
- (Anne-Françoise Jumeau, Emmanuelle Marin-Trottin, David Trottin)
-
PCA
- (Philippe Chiambaretta)
-
Ana Peñalba
-
Luigi Pellegrin
-
Andrés Perea Ortega
-
PEROU - Pôle d'Exploration des Ressources Urbaines
-
Dominique Perrault
-
Gianni Pettena
-
Walter Pichler
-
Martin Pinchis
-
Klaus Pinter
- (Haus-Rucker-Co)
-
Hermann Pitz
-
Ricardo Porro
-
Ricardo Porro & Renaud de la Noue
-
Julien Prévieux
-
Bas Princen
haut
-
q
-
Arthur Quarmby
haut
-
r
-
Franco Raggi
-
Philippe Rahm
-
Thomas Raynaud
-
Bernhard Rüdiger
-
Casey Reas
-
Casey Rehm
-
Hugues Reip
-
Jean Renaudie
-
Aldo Loris Rossi
-
Aldo Rossi
-
Guy Rottier
-
Nicolas Royer
-
Allen Ruppersberg
-
Ruy Klein
- (David Ruy, Karel Klein)
haut
-
s
-
Jenny Sabin
-
Michele Saee
-
Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa/ SANAA
-
Nicolas Schöffer
-
Ionel Schein
-
Eckhard Schulze-Fielitz
-
Francisco Javier Seguí de la Riva
-
Kazuyo Sejima
-
Allan Sekula
-
Massinissa Selmani
-
Beniamino Servino
-
servo
-
Sigil Collective
-
Giovanna Silva
-
Charles Simonds
-
SITE
- (James Wines)
-
Alina Slesinska
-
Alina Slesinska et Eustachy Kossakowski
-
Smith-Miller + Hawkinson
-
Paolo Soleri
-
Kristina Solomoukha
-
Damien Sorrentino
-
Ettore Sottsass Jr.
-
SPAN
- (Matias del Campo, Sandra Manninger)
-
Stéphane Steiner
-
Graham Stevens
-
Antoine Stinco
- (A.J.S. Aérolande)
-
Superstudio
-
Pierre Székely
haut
-
t
-
TAKK
- (Mireia Luzarraga et Alejandro Muino)
-
Tsuyoshi Tane
-
Mario Terzic
-
Testa & Weiser Inc.
- (Peter Testa, Devyn Weiser)
-
Tezuka Architects
-
the next ENTERprise - architects
-
Koen Theys
-
Jean Tinguely
-
Bernard Tschumi
-
James Turrell & Studio Works
haut
-
u
-
UFO
-
Sylvie Ungauer
-
UNStudio
- (Ben van Berkel, Caroline Bos)
-
Usina_Ctah
haut
-
v
-
Xavier Veilhan
-
Elvira Voynarovska
-
Madelon Vriesendorp
haut
-
w
-
Makoto Sei Watanabe
-
Marius Watz
-
Daniel Widrig
-
Tom Wiscombe
haut
-
y
-
Kamel Yahiaoui
-
Hideyuki Yamashita
-
Shoei Yoh
-
Liam Young
-
Ala Younis
haut
-
z
-
Zünd-Up
-
Peter Zellner
-
Jean-François Zevaco
haut